Kanoistika

Vznik oddílu se datuje zhruba do roku 1963, kdy byla postavena loděnice u Pušova splavu.

Vodní slalom je velmi přitažlivý a rozmanitý sport, a to jak pro závodníky, tak pro diváky. Samotné prostředí proudící vody a peřejí samo o sobě odedávna lidi přitahuje. Když se k tomu přidá pohled na závodníky, kteří s vlnami a proudy bojují, je to opravdu jedinečný zážitek. Závody se pořádají na tratích v těch nejkrásnějších místech naší přírody nebo na umělých kanálech, které jsou také zasazeny do přírody nebo do rekreačních lokalit a jen samotný pobyt v těchto místech je zajímavý a divákům přináší kromě pohledu na slalomáře i další možnosti rekreačního vyžití.

Vodní slalom se jezdí na trati dlouhé kolem 200 metrů, průjezd je vytyčen brankami. Zelenobílé branky se projíždějí shora po proudu, do červenobílých je nutné jet proti proudu. Krása slalomu je v nekonečném počtu zajímavých brankových kombinací, rozestavěných rozmanitě vzhledem k překážkám a proudům na vodním toku. Průjezd branek vyžaduje nejen sílu a kondici, ale i zkušenosti. Velmi často je možné jet brankové kombinace různými způsoby, takže kromě sportovního výkonu během jízdy je potřebná velká dávka přemýšlení a strategie. Přínosem vodního slalomu je také to, že intenzivně rozvíjí prostorovou představivost a prostorovou paměť.

Při závodech jde o co nejrychlejší projetí trati vytyčené brankami. K času jízdy se přičítá 50 vteřin za každou neprojetou branku a 2 vteřiny za dotek jedné nebo obou tyček. Proč právě 50 a proč 2 vteřiny? Ztráta padesáti vteřin vzhledem k délce trati znamená úplnou ztrátu naděje na dobré umístění, projetí branek je tedy k úspěchu nutné. Naopak dvě vteřiny za dotek znamenají citelnou ztrátu, ale ne takovou, aby závodníkovi sebrala šanci na dobré umístění. Závodníkům je dána možnost volby nakolik riskovat a vede to k naprosto bravurním, divácky zajímavým průjezdům branek dobrými závodníky.

Český slalom má velmi dobrou tradici, dobře organizovanou členskou základnu, systém závodění na několika úrovních a vynikající výsledky po celou dobu své existence.

Vodní slalom je zařazen do programu Olympijských her.

Královédvorský oddíl kanoistiky má k dnešnímu dni téměř tři desítky členů a pokud právě Vás oslovilo poutavé představení tohoto sportu, rádi Vás přivítáme mezi sebou.

Využijte kontaktní formulář níže nebo své dotazy adresujte přímo na:

předsedu oddílu Petra Trocha na e-mail: petr.troch@seznam.cz

místropředsedkyni oddílu Zdenu Rychterovou na e-mail: zrychterova@seznam.cz

trenéra Michala Musila na e-mail: stofa.musil@seznam.cz

nebo správce loděnice Martina Pokorného na e-mail: matysek_pokorny@centrum.cz

Tréninky od 5.4.2016

Úterý a čtvrtek 17:00 - 18:30 hodin